Zprávičky

Poprvé na vodě

Trvalo 7 dlouhých roků, než nám děti trochy povyrostly a my jsme se dostali zase na loď. Nejblíže od nás je řeka Jizera a úsek mezi Malou Skálou a Dolánky je jako stvořený pro začátečníky nebo rodiny s dětmi.

I když děti plavat ještě neumí, nakonec jsme se rozhodli, že to přeci jen zkusíme. Startovací místo našeho výletu byl Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Auto zaparkujete přímo zde. Buď placené parkoviště kempu (50,- Kč na den) nebo dále na louce zadarmo. Pokud máte čas doporučuji nejprve si tento statek prohlédnout. My jsme tak učinili již na podzim, takže jsme o tomto víkednu prohlídku vynechali.

Odtud máte tři způsoby, jak se dostat na Malou Skálu – pěšky (asi 7km), vlakem (zastávka je za statkem) nebo na koloběžce (8km). Obě půjčovny lodí Klokočí nebo Žlutá plovárna nabízí jejich zapůjčení. Cena za půjčení je 150,- Kč za jednu. Tedy na rodinu 600,- Kč. To není zrovna málo. 🙁 Nemusíte mít obavu. Na místě koloběžce obsluha sníží řídítka, takže i naše pětileté dítko mohlo v pohodě jet. Nejdříve byla překvapená, že nebude mít dětskou koloběžku, ale pořádnou závodní s brzdami, ale vzala to v pohodě.

Cesta je to nádherná – jede se po cyklsotezce č.17 Greenway Jizera. Cesta vede mezi loukami a pastvinami, ale vždy je řeka Jizera nedaleko. Největším kopcem je vyjet na most přes řeku. Nejčastěji byl povrch asfaltový místy šotolinový. Po cestě jsou otevřeny osvěžovny. Jako je třeba Vechtrovna. Vřele doporučuji už pro své venkovní exponáty se železniční tématikou. Další bufety a restaurace jsou Zrcadlová koza (pokud jedete delší trasou už na začátku přes plovárnu), penzión Křížky, Boučkův statek nebo již zmiňovaná Vechtrovna. Další naší zastávkou bylo zastavení u tekoucího pramene při vjezdu do Malé Skály. Docela silný pramen zde vytéká přímo u řeky ze staáčírny a balírny kojeneckých vod. Stačírna pramen vyvedla ven ve výšce umístěné „sprše“ z pozinku, ze které voda padá. Je to výborná vodní masáž a zároveň výtečná osvěžovna pramenité vody.

V Malé Skále vracíme koloběžky a vyměňujeme za loď – 3 sedadlovou plastovou kanoi. Po malé přípravě na suchu usedáme do lodě. Děti stejně moc nevnímají, co jim říkáme o převrácení lodi a jak se mají chovat. Uděláme si malé kolečko na klidné vodě a jedeme na první a jediný jez. Většina lodí zastavuje a jez přenáší. Ne vážně většina jedou, jen si dělají kolečko před jezem, aby zjistili, kde je vlastně šlasjna. Na háčku jsou všichni mokří, ale šťastní, že to zvládli.

Voda dále si poklidně teče a ani moc pádlovat nemusíme. Občas drhneme o dno, ale více či méně podobný problém mají všichni. Na jednom místě zastavujeme a dáváme si malou svačinku.  Uděláme pár fotografií a pokračujeme dále. Na Zrcadlové koze je zrovna hudební festival a hodně lidí zastavuje. My pokračujeme, neboť se na konci cesty chceme ještě vykoupat. Sluníčko se schovalo a moc lidí se nekoupe.  Na chvilku do řeky skáčeme a trénujeme plavání.

Cesta lodí zabere asi 2 hodiny. Cesta na koloběžce zabrala také 2 hodiny. Pak už jen autem domů. Po náročném výletě všichni v autě usínají (kromě mě).

 

 

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *