Vyrábíme stromky

V minulosti jsem zkoušel vyrábět stromky z drátků. Nebylo to špatné, ale příroda je příroda. 🙂 V následujících odstavcích se pokusím popsat, jak se stromky vyrábí, jak se pěstuje Merlík osinatý atd.

Pěstujeme Merlík osinatý

Duben je ten správný čas, kdy je vhodné vysadit ze semínek přímo do země. Je vhodnější sázet do květináčů. Sázíme do zahradnického substrátu bez plevelů. Až rostlinky povyrostou, tak se nechají jen tři kusy na květináč, aby měla hodně prostoru.
Rostlina potřebuje hodně světla, moc nepřelévat. Na přelomu června a července se rostlina sklízí. Je to v době, kdy květy mají červenou barvu.

Pozorně se podívejte, jak jsou větve husté. Mějte na paměti, že málo je někdy více.
Zbrousíme drát do špičky, aby bylo možné navlékat jednotlivé části merlíku
Vybereme vhodnou část merlíku
Uštípneme ji a opatrně navlékneme na drát. Opatrně, ať se nepíchnete. Aby koruna nebyla tak hustá, uštípneme si jen kousek kmene, který navlékneme.
A přidáme další část koruny. A tak to střídáme podle požadavku na výšku stromu.
Najdeme vhodnou část pro vršek koruny. Přebytečné lístky a větve koruny ořízneme a navlékneme na drát. Vždy si při tvorbě stromků rozmyslete, jestli strom je solitérní někde v polích nebo stojí na kraji lesa, kdy má více větví na louku a méně do lesa.
U takto složeného stromu natřeme kmen disperzním lepidlem (DUVILAX BD-20). Natíráme hlínou kmen a jednotlivé větve, u kterých chceme docílit většího objemu.
A posypeme hlínou. Důležité si říci, jaké stromy vyrábíte. Světlejší hlína patří např. na buky, tmavší na duby. Nezapomeňte, že stromy jsou u země mohutnější a mají náběh na kořeny.
Postup opakujeme tak dlouho, než se nám strom líbí.
Když je dokončena kmen a koruna stromu, tak je vhodné poslední strom stříknout odpovídající barvou – nejčastěji hnědou. (např. spreje od DUPLICOLOR). Poslední úprava je už jen nastříkaní matným bezbarvým lakem ve spreji a pomalu otáčet např. v Purexu od Poláka.

Comments

Jeden komentář: „Vyrábíme stromky“

  1. […] V naší reportáži se podíváme na to, na co byl čas. Děkuji kolegovi z TTe a TT-ČSD za přivezený merlík osinatý. Nedalo mi to a pokusil jsem se demonstrovat kolegům výrobu listnatých stromků. Pokud se chcete dozvědět více o pěstování a tvorbě stromků, čtěte na stránkách Zababova nebo Vidrholce. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *